تحریم هواوی چرا و چه‌گونه وقوع افتاد
تحریم هواوی ولی فقط مشتریان هواوی در بیرون از چین را به حیث نرم‌افزاری پایین تاثیر قرار خواهد داد ; زیرا دولت چین تقریبا هر چیزی را که به گوگل رابطه داراست , فیلتر کرده است .


به همین بهانه هواوی در گوشی‌هایی که بازار چین عرضه می نماید یک نسخه از اندروید را به کار میگیرد که از خدمات هواوی , به‌روزرسانی‌های امنیتی و چه بسا دکان اپلیکیشن‌های خویش هواوی استعمال می‌کنند .

امر تحریم هواوی همچنین هرگونه همیاری دیگر شرکت‌های آمریکایی نظیر اینتل , ان‌ویدیا ( Nvidia ) و کوالکام ( Qualcomm ) را با هواوی منع خواهد کرد .

هواوی از جمله کم شرکت‌هایی است که سی‌پی‌یو یا این که به‌طور دقیق SOCهای اختصاصی خویش را برای به کار گیری در گوشی‌ها و تبلت‌های خویش می‌سازد و به عنوان مثال نیازی به کمپانی کوالکام ندارد ; ولی در دیگر قطعاتی که احتمال دارد خودش نتواند بسازد دیگر نمی‌تواند سراغ فروشگاه هواوی برود .

Huawei Matebook pro
از آن‌سو هواوی به تازگی شروع به تولید لپ‌تاپ‌های ویندوزی نیز کرده است . سی‌پی‌یو‌های روی لپ‌تاپ‌ها تقریباً همه‌شان یا وابسته به اینتل می‌باشند یا AMD . همه‌شان هم از کارت‌های گرافیکی ملازم سی‌پی‌یو ( Intel integrated graphics ) , ان‌ویدیا و AMD استعمال می نمایند .

با تحریم هواوی دیگر هیچ‌کدام از این تولیدکنندگان در دست هواوی نخواهند بود . از آن‌سو هواوی در لپ‌تاپ‌های خود دیگر نمی‌تواند از سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت استعمال کند .

همه‌ این‌ها به‌این معنا که بازار لپ‌تاپ‌های هواوی ممکن است به‌طور بدون نقص از بین خواهد رفت و عملکرد هواوی برای ایجاد ورژن لینوکس اختصاصی خود هم بی‌اثر خواهد شد .

جواب هواوی به تحریم‌ها چه بود؟
در جواب به تحریم‌های ایالات متحده , هواوی هم اعلام نموده است به‌اندازه به کار گیری سه ماه خود قطعه در انبارهایش داراست . زیرا از پیشین پیش‌بینی می‌کرد که چنین اتفاقی صورت دهد .

این سه ماه به هواوی فرصت خواهد داد که بتواند تامین‌کنندگان دیگری برای قطعات مایحتاج خود بیابد . اما مشخصا نمی‌تواند تامین‌کننده دیگری برای قطعات لپ‌تاپ‌ها بیابد و در سود این بخش هواوی تماما از میان خواهد رفت .

از آن‌سو علی‌رغم تجربه هواوی در چین برای توسعه و گسترش فروشگاه‌ نرم افزار , سرویس ها امنیتی و دیگر سرویس ها واجب در اندروید , بعید است که هواوی بتواند کاربران بیرون از چین را به به کارگیری از این سرویس‌ها راضی کند ; زیرا همان‌طور که گفتیم چنین چیزی یک اکوسیستم از استفاده کننده و توسعه‌دهنده ایجاد می‌نماید که هر چه چند یک عدد عمده باشد , تعداد دیگری هم ارتقا می یابد .

Huawei Honor 10
شاید ساخت یک فروشگاه اپلیکیشنی که عملا اپلیکیشن‌هایی گوگل پلی را کپی کند و مثلا نرم افزار بفروشد , بتواند کاری را از پیش پیروزشود ; البته همین نیز یک ایراد دارااست .

اپلیکیشن‌ها بر اساس استانداردها و معیارهای گوگل که در هر به‌روزرسانی سرویس ها دکان پلی روی تلفن همراه نصب می شوند , کار می نماید . در صورتیکه همین به‌روزرسانی‌ها را هواوی بخواهد انجام دهد , مشخص نیست چقدر از آنان با به‌روزرسانی‌های خود گوگل سازگار باشند .

هنگامی خدمات گوگل در اختیار نباشد
بعضی از اپلیکیشن‌ها از سرویس ها گوگل برای کار کردن به کار گیری می نمایند . خدماتی مانند سیستم‌های پرداخت گوگل , مکان‌یابی و بازی‌های گوگل پلی . حال در حالتی‌که اپلیکیشن اندرویدی که روی گوشی‌های بدون سرویس ها گوگل هواوی نصب‌شده است , برای اجرا دنبال این خدمات بگردد و آن‌ها را پیدا نکند , مشخصا دیگر کار نخواهد کرد

Advertisement

Share This Story

Get our newsletter